Mishi i derrit të bluar është gjithmonë zgjedhja numër një e amvisave për një vakt të shpejtë dhe të thjeshtë. Bashkohuni me VinID për t’iu referuar 9 pjatave të shijshme të supës së derrit të bluar për të ndryshuar shijen për të gjithë familjen pa frikë se do të mërziteni me orizin!

Përfitimet e mishit të derrit në vakte

Mishi i derrit është një ushqim i njohur dhe tipik në vaktet familjare. Vlera ushqyese e mishit të derrit është mjaft e lartë, çmimi është i lirë dhe mund të jetë fleksibël në mënyrën e përpunimit, duke sjellë një ndjenjë oreksi për njerëzit për të ngrënë.

Mish derri i bluar

Përmbajtja e vitaminave në mishin e derrit është shumë e larmishme si vitaminat B1, B6, B2, B12, … për të ndihmuar në plotësimin e energjisë dhe për të mbështetur metabolizmin e yndyrës. Veçanërisht vitamina B6 në mish ndihmon sistemin nervor të funksionojë normalisht.

Mishi i derrit gjithashtu përmban zink, hekur që forcon sistemin imunitar dhe përmirëson rezistencën për të ndihmuar trupin të luftojë shumë sëmundje. Kaq shumë përfitime të shëndetshme që do të ishte humbje të mos i përfshinim në vakt? Mundohuni të ndryshoni supën e shijshme të familjes suaj me mish derri me sugjerimet e mëposhtme për të parë nëse e gjithë familja është e “admiruar”!

Udhëzues për 9 supa të bëra nga mishi i derrit që i bëjnë njerëzit të hanë për një muaj të tërë pa u mërzitur

Supë me lakër të ëmbël me mish derri të grirë

Për t’u përgatitur, duhet të përgatisni përbërësit e mëposhtëm:

 • Mish derri pa dhjamë i grirë, i marinuar me pak piper dhe kripë
 • Perime të grira, të lara, të prera në copa të vogla për t’i ngrënë sipas sasisë së shërbimit të familjes
 • Qepë të njoma, kripë, salcë peshku, qepë të thata

Si të gatuaj supë me mish derri të grirë:

 • Hidhni vajin në tenxhere, qëroni qepët e thara, grini imët qepët dhe shtoni mishin e grirë të derrit, përzieni mirë që të mos digjet.
 • Kur mishi i bluar të jetë gjuajtur, vendosni perimet në tenxhere, i trazoni mirë dhe shtoni salcë kripë për të mbushur erëzat.
 • Më pas hidhni ujë në tenxhere (në varësi të numrit të njerëzve në familje), mbulojeni dhe prisni që të vlojë.
 • Në fund, kur supa të vlojë, gatuajeni edhe 5-10 minuta të tjera, më pas fikni zjarrin, hiqni enën dhe shijojeni. Është e thjeshtë, apo jo?

Supë e thartë me mish derri të grirë

Për të stimuluar shijen, mund të zgjidhni të gatuani mish derri të grirë me ananas dhe domate. Me siguri kjo supë e thartë me mish të grirë do të bëjë që tenxherja e orizit të “vishet” shumë shpejt.

Materialet që do të përgatiten përfshijnë:

 • Mish derri i grirë
 • Domate: 2
 • Ananasi: 1/2 fruta
 • Lëng tamarindi ose uthull
 • Qepë të freskëta, qepë të thata, salcë peshku, kripë dhe piper

Për të gatuar supë të shijshme të thartë të derrit të bluar në mënyrën e duhur, referojuni hapave më poshtë:

 • Mish derri i grirë marinohet me kripë dhe piper për 15 minuta për të dhënë aromë.
 • Qepët e thata të grira imët dhe më pas shtoni mishin e derrit në ishull derisa mishi të gjuhet, më pas shtoni domatet, ananasit të larë, të prerë në feta dhe lëngun e tamarindës (ose uthull) për t’i skuqur.
 • Hidhni ujë në tenxhere dhe lëreni të vlojë, kur supa të vlojë, ulni zjarrin dhe ziejini për rreth 10 minuta, më pas fikeni zjarrin.
 • Hidheni supën në një tas dhe shtoni qepë të njoma.
Xem thêm :   [2023] 12 Cách Phối đồ Với Quần Short Nữ Mùa Hè

Supë e ftohtë dhe e ftohtë me kotele derri të bluar

Supë e ftohtë dhe e ftohtë me kotele derri të bluar

Si një perime e njohur, e mirë, katuk zgjidhet për të gatuar një supë freskuese në verë, e kombinuar me mish derri të bluar, e përshtatshme si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët.

Materialet e nevojshme:

 • Mish derri i bluar
 • Tkurrja e perimeve
 • Qepë të thata, vaj gatimi, salcë peshku, fara erëza

Si ta përgatisni këtë supë:

 • Gjethet e spinaqit, hiqni kërcellin, lani. Kur lani, duhet të përdorni duart për të fërkuar pak gjethet.
 • Qepët e thata qërohen, priten dhe skuqen. Më pas, shtoni mishin e grirë për ta skuqur, sezonin me pak salcë peshku, kripë dhe fara erëza për të mbushur erëzat.
 • Më pas shtoni ujë sa të hahet në tenxhere që të ziejë dhe shtoni spinaqin. Prisni që spinaqi të gatuhet dhe shijoni përsëri për shije, më pas fikni zjarrin. Në fund, thjesht hidhni supën në një tas për ta shijuar.

Në veçanti, kjo supë me perime të grirë është e përshtatshme për gratë pas lindjes për të rimbushur gjakun dhe përfitimin e qumështit.

Supë kungull e mbushur me mish derri të grirë

Kungull i njomë ka efektin e pastrimit të nxehtësisë së trupit, pastrimit të ftohjes në mënyrë shumë efektive, të sigurt, natyrale dhe plot me lëndë ushqyese për një vakt më tërheqës.

Përbërësit e nevojshëm për të përgatitur këtë pjatë të shijshme:

 • Kungull
 • Mish derri i grirë (mish pa dhjamë i rekomanduar)
 • Kërpudhat
 • Qepë të thata, qepë të freskëta
 • Kripë, erëza, piper.

Hapat për të gatuar supë me kunguj të njomë të mbushur:

 • Vesh druri ngjyhet në ujë që të lulëzojë, pastaj prerë rrjedhin, larë dhe prerë imët.
 • Në një enë vendosim mishin e grirë, kafshën e drurit, erëzat me kripë, piper dhe erëza dhe i përziejmë mirë.
 • Kungujt e qëruar, të prerë në copa sa një kafshatë. Hiqni të brendshmet me thikë duke pasur kujdes që të mos çahen. Vendosni përzierjen e mishit dhe kërpudhat e mbushura me dru në qendër të çdo kungulli.
 • Kaurdisni qepët e thata dhe derdhni ujin në tenxhere që të ziejë. Më pas vendosni kungujt e mbushur. Ziejini derisa copat e kungujve të jenë gatuar, shtoni erëza sipas shijes, shtoni qepë të freskëta të grira dhe fikeni zjarrin. Kështu, supa e shijshme ka përfunduar për ta shijuar të gjithë familjen.

Supë me domate, vezë, mish derri të grirë

Supa me domate me vezë dhe mish derri të bluar është e shpejtë dhe e thjeshtë, e përshtatshme për ditët e ngarkuara.

Përbërësit e gatimit për të përgatitur:

 • Domate
 • Mish derri i bluar
 • Vezë
 • Erëza me kripë dhe piper, erëza me fara, qepë të thata, qepë të njoma.

Udhëzime se si të gatuani shpejt vezën e domates dhe supë derri të grirë:

 • Hidhni vajin e gatimit dhe qepët e thata në një tigan dhe skuqini derisa të marrin aromë, më pas shtoni mishin e derrit të bluar dhe domatet e prera në feta. Shtoni erëzat dhe prisni që mishi të gjuajë, më pas derdhni ujin për shije.
 • Zieni derisa të vlojë, duke erëza me kripë dhe salcë peshku, duke erëza farat sipas shijes, më pas shtoni vezët, përzieni butësisht, më pas shtoni qepët e grira hollë, gatuajeni për 1-2 minuta, më pas fikeni zjarrin, hidheni në një enë për ta shijuar.

Shënim: për shkak se supa ka vezë, duhet të hahet sa është ende e nxehtë për të mos marrë peshk nga i ftohti.

Supë papaja me mish derri të grirë

Vetëm pak variacion i mishit të derrit të bluar, do të keni një tas me supë të ëmbël dhe të freskët papaja me topa derri për një ditë të nxehtë vere.

Materialet për përgatitje:

 • Mish derri i grirë
 • Kërpudhat
 • Papaja
 • Qepë të njoma, qepë të thata.
 • Erëza kripë, erëza, piper.

Mënyra e gatimit të supës me papaja me mish derri:

 • Veshi i drurit ngjyhet në ujë derisa të zbutet, lahet, hiqet kërcellet dhe më pas pritet në feta, përzihet me mish derri të bluar dhe kripë, piper për 15 minuta për të dhënë aromë.
 • Qepë të thata jo aromatike, më pas shtoni papaja të prera në feta dhe skuqeni, duke erëza së bashku për të injektuar copat e papajas. Më pas shtoni ujë të mjaftueshëm sa të ziejë.
 • Mishi i derrit dhe veshi i drurit, pasi i përziejmë mirë, formojmë një top të rrumbullakët dhe më pas e hedhim në tenxheren me papaja të vluar.
 • Prisni që supa të vlojë, shijoni, më pas fikni zjarrin dhe shtoni qepët e njoma.
Xem thêm :   Cách Nấu Xôi đậu đen (xôi đỗ đen) Ngon Mà Giản Dị, Ký ức Tuổi Thơ ùa Về

Thjesht duhet të hidhni supën në tas dhe të shijoni ëmbëlsinë e ftohtë të papajas, butësinë e mishit, është më e mira me oriz.

Supë me mish derri të grirë të stazhionuar verore me krokodil

Shija e thartë e krokodilit dhe mishi i derrit të bluar të butë sjellin një vakt tërheqës për të gjithë familjen.

Materialet përgatitore përfshijnë:

 • Mish derri i bluar
 • Krokodili: 4-5 fruta
 • Qepë të njoma, qepë të thata
 • Erëza: kripë, erëza, piper

Hapat për të bërë këtë supë:

 • Mish derri i grirë marinohet me një përzierje kripe, erëza dhe piper për 15 minuta për të mbushur erëzat.
 • Krokodili i qëruar, i njomur në ujë për të hequr plastikën, më pas zihet. Më pas vendoseni në një enë, thithni për të marrë ujë, hiqni farat.
 • Qepët e thata të grira imët, të skuqura deri në aromë të artë, më pas shtoni mishin e marinuar dhe skuqeni. Kur mishi të jetë zier, shtoni ujë sa të ziejë. Merni pjesën e traut që më parë i ka hequr farat dhe vendoseni në tenxhere të ziejë.
 • Kur supa të vlojë, rregullojeni me erëza dhe kripë për shije, më pas hidheni në një tas për ta shijuar.

Në ditët e nxehta mund të pini një tas me supë të freskët me mish krokodili për të gjithë familjen me shumë vlera ushqyese, a nuk është mirë?

Supë me alga deti të grirë

Supë me alga deti të grirë

Alga deti dihet se përmban më shumë lëndë ushqyese se çdo perime tjetër tokësore. Ato janë një burim i shkëlqyer i mikronutrientëve si folati, kalciumi, magnezi, zinku, hekuri dhe një burim i madh jodi për trupin. Tasi i ri me supë me alga deti do ta bëjë gatimin tuaj të orizit “nga forma” në një çast.

Përbërësit e nevojshëm për supën me alga deti me mish derri:

 • Alga deti të thata ose të freskëta
 • Mish derri i bluar
 • Tofu
 • Qepë të njoma, qepë të thata
 • Erëza: kripë, erëza, piper

Si të bëni supë të shijshme koreane me alga deti:

 • Alga deti të thata ngjyhet në ujë për rreth 30 minuta që algat të lulëzojnë dhe më pas nxirren të kullojnë. Tofu e prerë në copa sa kafshatë.
 • Mish derri të marinuar me pak kripë, erëza dhe piper, përzieni mirë për të mbushur erëzat për rreth 15 minuta
 • Pritini qepët e thata në një tigan, më pas shtoni mishin e grirë të derrit dhe skuqeni.
 • Vazhdoni të vendosni algat e detit në tenxheren e mishit të zier, mbusheni me ujë dhe e rregulloni me erëza në varësi të porcionit tuaj.
 • Pasi supa me alga deti të vlojë, hidhni tofun e prerë në feta, vazhdoni të zieni edhe për 5 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin dhe hidheni në një tas.

Supa me alga deti mund të përdoret në vaktet e përditshme për t’u ftohur shumë e shijshme dhe tërheqëse.

Supë me lakër me rrotulla derri

Supa me lakër me role mishi është jo vetëm e shijshme por edhe e bukur, duhet ta provoni patjetër ta bëni një herë që ta shijojë familja juaj.

Përbërësit për pjatën:

 • Mish derri i bluar
 • Lakra
 • Qepë të thata, qepë të freskëta, cilantro
 • Erëza: piper, salcë peshku, kripë

Receta:

 • Marinoni mishin e derrit të bluar me salcë peshku, kripë dhe piper për 15 minuta
 • Lajmë dhe ndajmë lakrën. Pastaj sillni tavanin përmes ujit të vluar së bashku me qepët e njoma.
 • Vendosni mishin e grirë të kalitur në gjethet e lakrës dhe më pas rrotullojeni, lidhni qepën që të mos prishet.
 • Skuqini qepët e thata derisa të marrin aromë, më pas hidhini në ujë të ziejnë. Uji i vluar hidhni lakrën që ka mbështjellë mishin në tenxheren me erëza për shije. Gatuani derisa lakra të jetë gatuar. Nxirrni tasin dhe spërkatni me cilantro, piper për ta bërë atë të bukur.
Xem thêm :   Everything You Thought You Knew About Dinosaur Colours Is Wrong

Përbërësit për përgatitjen e supave janë shumë të thjeshtë që i gjeni në markete dhe supermarkete. Megjithatë, ju gjithashtu mund të kurseni kohë dhe para kur blini përmes supermarketeve VinMart 4.0. Shumëllojshmëria e përbërësve dhe çmimet e listuara qartë do ta bëjnë më të lehtë zgjedhjen për ju.

 • Mish derri i bluar 3G: 98,900 VND
 • Spinaq L1 Vineco 0,5 kg: 10,950 VND
 • Bibigo i ri tofu 220 g: 8700 VND
 • Vineco L1 lakër e bardhë 0,7 kg: VND 15,679
 • Domate L1 Vineco 0,5 kg : 7,450 VND
 • Vineco L1 kungull i njomë 0,3 kg: 9,330 VND
 • Vesh druri 100g: 25900 VND
 • Papaja me mish të kuq 0,6 kg: 13,500 VND
 • Spinaq L1 Vineco 0,5 kg: 11,550 VND

Shënim: Çmimet dhe produktet përditësohen në VinMart 4.0 më 29 maj 2019 dhe mund të ndryshojnë herë pas here.

Blini shpejt – gatuani mirë – hani pastër me udhëzuesin e blerjeve në VinMart 4.0

Nga maji 2019, për të ndihmuar gratë të ulin presionin në punën familjare, ka hyrë zyrtarisht në funksion blerjet inteligjente në supermarketet VinMart 4.0. Nëpërmjet supermarketeve VinMart 4.0, nuk do t’ju duhet të dilni për të blerë mallra, për të humbur kohë dhe kosto udhëtimi dhe për të fshirë shqetësimin e ushqimit të ndotur që është i shfrenuar në treg.

Thjesht shkarkoni aplikacionin VinID në telefonin tuaj, përdorni veçorinë Scan & Go për të skanuar kodin e produktit, klientët do të dinë origjinën, çmimin, datën e skadencës, blerjen dhe dorëzimin e sigurt. Pavarësisht nëse do të shkoni në punë ose do të dilni, mund të blini edhe në dyqanet virtuale – Virtual Store në formën e tabelave elektronike, posterave të vendosura në vende të mbushura me njerëz si sallat e apartamenteve, strehimoret e autobusëve ose trotuaret.Shëtitje verore.

Në veçanti, për lehtësinë e grave të zyrës që nuk mund të dalin jashtë si dhe të transportojnë ushqime në zyrën e kompanisë, udhëzuesi i blerjeve online i supermarketit VinMart 4.0 është zgjidhja më e përshtatshme.

Manuali i blerjeve inteligjente ose katalogu në internet që shfaq një shumëllojshmëri mallrash në VinMart me imazhet më realiste, nga pajisjet shtëpiake deri te sendet personale, ushqimet ose ushqimet e gatshme për klientët që zgjidhen lehtësisht. Qofshi ulur në shtëpi apo në punë, thjesht hapni aplikacionin VinID, skanoni kodin QR dhe paguani, mallrat do të dërgohen në vendin ku jetoni.

Për të përdorur udhëzuesin e blerjeve në VinMart 4.0, thjesht duhet të ndiqni këto hapa:

 • Hapi 1: Skanoni kodin QR për të shkarkuar aplikacionin VinID në telefonin tuaj direkt në Katalogun në internet. Mund ta shkarkoni gjithashtu direkt në App Store – me sistemet operative iOS dhe Google Play – me sistemin operativ Android.
 • Hapi 2: Hyni në faqen e internetit: sieuthi40.vinmart.com, zgjidhni “Shkarko manualin e blerjeve” ose plotësoni informacionin sipas udhëzimeve që do t’i dërgohet manualit me email.
 • Hapi 3: Hapni aplikacionin VinID, zgjidhni Scan & Go për të skanuar kodin e produktit që dëshironi të blini në Katalogun online.
 • Hapi 4: Paguani direkt në aplikacionin VinID dhe prisni që produkti të dorëzohet në shtëpinë tuaj.

Thjesht menaxhoni shpenzimet tuaja, hani shijshëm dhe të sigurt pa pasur nevojë të “shqetësoheni” për të gjetur përbërës, porositë nga 300,000 VND dhe dërgesa falas janë të shkëlqyera, apo jo? Shkarkoni aplikacionin VinID dhe udhëzuesin e blerjeve në internet tani për ta përjetuar atë për ju!

By ChaoLua TV

ChaoLua TV - website xem trực tiếp bóng đá hôm nay miễn phí, full HD, không quảng cáo. Sôi động cùng hàng loạt bình luận viên nổi tiếng, trực tiếp các giải bóng đá hàng đầu thế giới.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *