Mund të gatuani hamburgera në furrë?!

A është e vërtetë kjo?

Të yndyrshme, të lëngshme, të spërkatura, hamburgerë që i lidhim me grila dhe gatime, të bëra në furrë?

Nuk është një ëndërr, fëmijë – kjo është jeta reale!

A mund të gatuani vërtet burgers në furrë?

Dhe jo çdo burger, por një burger i lëngshëm dhe i shijshëm?

Po, lexuesit e mi të dashur, mundeni!

#veshje rozë

SAKRILEGJ!

Prisni, tani; le të shohim nëse nuk mund ta ndryshoj mendjen tuaj.

Dilema ime e lidhjes së burgerit filloi si e tillë: ishte dimri i vdekur dhe unë isha i malluar për burgerët e tymosur të Garrit.

Burgerët e tij janë gjëja e legjendës dhe e ëndrrave të kënaqshme të ushqimit.

DUA!

Pastaj vjen pranvera, PRANVERË E LAVDISHME!, por ndonjëherë ai është shumë i zënë për të pjekur në skarë, kështu që e shoh që dëshirat e mia janë ende të pakënaqura (njerëzimi!).

Çfarë duhet të bëjë një vajzë kur po shkon për një burger të pjekur në skarë?

Një ditë e trishtuar, pa asnjë hamburger në horizont, vendosa të provoj t’i bëj ato në furrë.

Unë isha skeptik, ndoshta si ju në fillim të këtij postimi, por dëshira ime po më gërryente, si një foshnjë me një biskotë dhëmbësh, dhe duhej të ushqehej.

Duke mos pasur Garry në dispozicion për të më bërë hamburgerët e tij që do të vdisja, iu drejtova mjetit të vetëm që kisha në dorë – furrën time.

Por seriozisht, hajde, a mund të gatuash vërtet burgers në furrë?

Duke gjykuar vetëm nga fotot, unë do të thosha: PO, BABY!

Së paku, a mund të bëhen burgerë të mirë në furrë?

Gjëja qesharake, kjo pyetje. Zbulova se një burger i pjekur në furrë është një ndryshim i lojës.

Një paralajmërim sigurisht është se atyre u mungon shija e tymosur që mund ta gjeni vetëm në skarë.

Bonusi është se këto janë të lehta për t’u bërë pa nevojë për të ndërtuar dhe ndezur një zjarr.

Win-fitore!

Si të gatuajmë burgers në furrë:

Ndërsa këto udhëzime do të funksionojnë në çdo temperaturë që zgjidhni për të gatuar hamburgerët, unë do të përfshij gjithashtu një udhëzues për temperaturën.

Për të filluar, përdora një tigan me thellësi rreth 1/2-1″ dhe më pas vendosa një fletë biskota sipër.

Nuk doja që burgerët të uleshin me yndyrë – kështu që kjo është zgjidhja ime e improvizuar:

Hekura ishte zgjidhja perfekte për burgerët e gatuar në mënyrë perfekte.

Yndyra e tepërt ra nga burgerët ndërsa gatuhej dhe në tiganin me buzë.

Xem thêm :   No backpack day là gì? Anti backpack day là gì?

Nëse spërkatni tiganin me llak gatimi përpara se të filloni, kjo e bën pastrimin një fllad.

Një alternativë do të ishte shtrimi i tavës me fletë metalike për pastrim edhe më të lehtë.

Shikoni atë bukuroshen:

Si të gatuajmë hamburgerë në furrë pa raft.

Ndërsa një raft do të lejojë që yndyra të kullojë lehtësisht nga burgeri gjatë gatimit, nuk është një domosdoshmëri absolute që të keni për burger të shkëlqyer nga furra.

Mënyra më e lehtë për të gatuar hamburgerë pa raft është të shtroni një tavë me fletë metalike (si ajo e mësipërme – sigurohuni që të jetë pak më e thellë se një fletë e zakonshme biskotash për të lejuar lëngje) dhe thjesht vendosni hamburgerët tuaj në tigan dhe gatuajeni si sipas udhëzimeve.

Kur hamburgerët të jenë gati, transferojini në një pjatë të veshur me peshqir letre dhe lërini të kullojnë plotësisht përpara se t’i shërbeni.

Ose, edhe më mirë, ziejini për të përfunduar.

Si të piqni hamburgerët në furrë.

Bëjini hamburgerët në furrë, sipas recetës – POR – në 5-7 minutat e fundit të gatimit, transferojini hamburgerët në raftin tuaj të brojlerit.

Ziejini 2-3 minuta për çdo anë – dhe, violë, hamburgerë të pjekur në mënyrë perfekte nga furra!

Variacionet e Burgers të pjekur në furrë:

Receta e mëposhtme është plotësisht e përshtatshme për dëshirat tuaja.

Mënyra e preferuar e Garry-t për të bërë një burger është t’i shtoni mishit pak salcë të nxehtë përpara se të formoni petë. I jep pak zing dhe i mban të lagësht burgerët.

Shtesa ime e preferuar për çdo gjë, nga kokoshkat tek petat është erëza e Fiesta-s Pinto Bean (mund të gjeni një lidhje me erëza në fund të kartës së recetës së printueshme!).

E përdora në këto burgerë dhe YURM!

Nëse keni nevojë për pak aromë tymi, provoni paprikën e tymosur (një tjetër nga të preferuarat e mia absolute). Sapo të filloni ta përdorni, do ta dëshironi në everthang!

Një nga truket është të rrotulloj topin tim të djathit në paprika të tymosur. Është e mrekullueshme dhe problematike.

DELISHT!

Le ta shkurtojmë këtë postim:

Si të bëni hamburgerë në furrë duke përdorur temperatura të ndryshme.

Jo, nuk do të ketë një provë, por nëse do të kishte, mmmm, testi më i shijshëm, ndonjëherë.

Për intervalet e mëposhtme të temperaturës, dijeni se kohët mund të ndryshojnë për gatishmërinë e dëshiruar të hamburgerit tuaj dhe trashësinë e brumit tuaj:

Për t’u siguruar që po e bëni këtë shkallë siç duhet, futni një termometër në qendër të petëve, më pas nxirreni nga furra kur hamburgerët tuaj të arrijnë temperaturën e dëshiruar:

 • 135°F për mesatare-të rrallë
 • 140°F për mesatare
 • 145°F për pus të mesëm
 • 160°F për punë të mirë

Sa kohë duhet të gatuhen burgerët në furrë në 350°?

Rreth 20 minuta në rangun e nivelit të ulët. Shkoni më lart për një burger më të gatuar.

Sa kohë duhet të gatuhen burgerët në furrë në 400°?

Rreth 15 minuta në rangun e nivelit të ulët. Shkoni më lart për një burger më të gatuar.

Sa kohë duhet të gatuhen burgerët në një furrë 425°?

Kjo varet nga sa të gatuar mirë ju pëlqejnë burgerët tuaj.

Unë gatuaj timen në temperatura mesatare të rralla (130°-135°), krahasoni midis 15-20 minutave.

Për sa kohë duhet të gatuhen hamburgerët në mbi 450°?

Gatimi i një burgeri në furrë në këtë temperaturë të lartë do të gatuajë shpejt nga jashtë, por nga brenda do t’ju duhet më shumë kohë, kështu që përdorni diskrecionin tuaj.

Xem thêm :   Cài Nhiều Bộ Phát Wifi Trên Một Mạng Như Thế Nào Tốt Nhất ?

Rreth 15 minuta në rangun e nivelit të ulët. Shkoni më lart për një burger më të gatuar.

Keni nevojë të rrotulloni burgerët në furrë?

Nuk mendoj se është 100% e nevojshme, por më pëlqen t’i kthej hamburgerët një herë.

Një dhe e mbaruar, fëmijë!

Me çfarë të shërbeni me burgerët tuaj direkt nga furra.

Më pëlqejnë patatet e skuqura në furrë, sallata me lakër, ose misri i pjekur në furrë!

Ky misër i pjekur në furrë është një tjetër ndryshim i lojës.

Ajo gatuhet në të njëjtën temperaturë si burgerët, kështu që hidhni gjithçka në të njëjtën kohë – BAMMO! – darkë.

Sa më e lehtë mund të jetë?!

Çfarë të bëni me burgerët e mbetur.

Dikush tjetër vetëm gërhitë?

Mbetjet – lol.

Por…në rast se ju keni mbetur burgers, unë kam disa receta të mahnitshme për ju.

#1) E preferuara ime: Pica Burger e pjekur në skarë.

Kjo pica është e preferuara jonë absolute dhe është e mrekullueshme për një turmë, ose dy djem adoleshentë!

#2) Një salcë e thjeshtë mishi.

Burgerët do të shtojnë një shtresë OMGEEEEE!

Është gjithashtu një vakt i shpejtë pasi nuk keni nevojë ta skuqni mishin.

#3) E preferuara e Majorie (një mik i dashur që lakmonte burgerët e pjekur në skarë të Garry):

Thjesht ngrohini ato në mikrovalë (ose në furrë me bukë – nëse nuk mund të qëndroni, NUK MUND TË BËNI!, mikrovalë, si unë).

Ja ku e keni.

Në ditët kur dëshironi një burger të lëngshëm, por nuk keni kohë për të pjekur në skarë, tani dini si të bëni burger në furrë.

Mjaft xhibber.

Shkoni.

Ushqeni dëshirën tuaj për një burger të lëngshëm të pjekur në furrë.

Ushqimi i lumtur, ju të gjithë!

Le të arrijmë tek ajo (për lehtësinë tuaj, unë kam përfshirë një kartë me recetë të printueshme në fund të këtij postimi)!

Receta për hamburger të pjekur në furrë

~E di – nuk mund të ndaloj jargët nga mendimi i atyre burgerëve të shijshëm~

Burgerët e pjekur në furrë të OMT!

Përbërësit:

Mish hamburgeri 80/20 – Unë e përdor këtë raport për hamburgerët me lëng të përkryer. Zvogëloni përmbajtjen e yndyrës dhe burgeri juaj rrezikon të jetë i thatë kur gatuhet.

Erëzat – të miat variojnë nga qepa e prerë në kubikë dhe jalapenos/kripë/piper/qepë ose hudhër pluhur. Ju merrni atë. Përdorni atë që trondit botën tuaj.

Udhëzime:

 1. Ngroheni furrën në 425°.
 2. Vendoseni tavën në furrë të ngrohet ndërsa furra është parangrohur. (Mund të spërkatni me një llak perimesh, nëse dëshironi. Unë nuk e bëra.)
 3. Vendosni të gjithë përbërësit në një tas dhe përziejini lehtë (mos u bëni miks të tepërt, ose mos rrezikoni nga burgerët e fortë!).
 4. Përkulni në petka. Ju mund të trashësoni sa të doni, por burgerët më të trashë kërkojnë më shumë kohë për t’u gatuar. Unë shkova midis 1/2-3/4 inç i trashë në mes 3-4 inç i gjerë. Mos harroni se ato do të gatuhen dhe nuk do të jenë aq të mëdha sa janë të papërpunuara.
 5. Nxirreni tavën e nxehur nga furra dhe vendosni hamburgerët dhe vendoseni në furrë.

Gatuani burgerët sipas temperaturës:

Të rralla: 120 deri në 125

E mesme e rrallë: 130 deri në 135

Pusi mesatar: 150 deri në 155

Mire bere: 160 deri ne 165

SHËNIME TË RËNDËSISHME: Për të bërë Burger në furrë:

Temperatura minimale e brendshme e sigurt sipas USDA është 145° për viçin.

Numëroni në të paktën 15-20 minuta kohë të plota gatimi.

E ktheva tonën në gjysmë të rrugës.

Për shkak se furrat ndryshojnë dhe për shkak të kohërave të ndryshme të gatimit për kërkesat e ndryshme të gatishmërisë dhe madhësive të hamburgerëve, mund t’ju duhet pak më shumë ose më e shkurtër derisa të jeni gati për të ngrënë!

Xem thêm :   Gia trưởng là gì? Những biểu hiện của người đàn ông gia trưởng

Pasi burgerët të arrijnë temperaturën e brendshme që dëshironi, hiqeni nga furra dhe lërini 5-10 minuta kohë pushimi përpara se t’i hani.

Opsionet për Burger në furrë:

~ Pasi të jenë mbaruar burgerët, hidhini sipër djathin dhe futini në furrë edhe për disa minuta derisa djathi të shkrihet.

~ Për të marrë një buzë më krokante, pasi të jenë mbaruar hamburgerët, vendoseni nën broiler për disa sekonda (shikoni me vëmendje) dhe më pas sipër me djathë – ose jo – sipas zgjedhjes së tregtarit

cheeseburger i pjekur në furrë në një raft

Si të: Burgers të bërë në furrë

Dëshironi një burger, por nuk keni një skarë në natyrë? Nuk ka problem! Gatuani hamburgerët tuaj në furrë. Është një ndryshim i lojës.

Përbërësit

 • 2 paund mish viçi i bluar 80/20
 • 1/2 qepë të grirë hollë
 • Jalapenos për shije
 • Kripë dhe piper për shije

Udhëzimet

 1. Ngroheni furrën në 425°.
 2. Vendoseni tavën, me raft gatimi, në furrë të ngrohet ndërsa furra është parangrohur. (Mund të spërkatni me një llak perimesh, nëse dëshironi. Unë nuk e bëra.)
 3. Vendosni të gjithë përbërësit në një tas dhe përziejini lehtë (mos u bëni miks të tepërt, ose mos rrezikoni nga burgerët e fortë!).
 4. Formoni në pete. Ju mund të trashësoni sa të doni, por burgerët më të trashë kërkojnë më shumë kohë për t’u gatuar. Unë shkova midis 1/2-3/4 inç i trashë në mes 3-4 inç i gjerë. Mos harroni se ato do të gatuhen dhe nuk do të jenë aq të mëdha sa janë të papërpunuara.
 5. Nxirreni tavën e nxehur nga furra dhe vendosni hamburgerët dhe vendoseni në furrë.

Shënime

Temperaturat përfundimtare:

Të rralla: 120 deri në 125

E mesme e rrallë: 130 deri në 135

Pusi mesatar: 150 deri në 155

Mire bere: 160 deri ne 165

SHËNIM I RËNDËSISHËM:

Temperatura minimale e brendshme e sigurt sipas USDA është 145° për viçin.

Numëroni në të paktën 15-20 minuta kohë të plota gatimi.

E ktheva tonën në gjysmë të rrugës.

Produktet e Rekomanduara

Si një bashkëpunëtor i Amazon dhe anëtar i programeve të tjera të filialeve, unë fitoj nga blerjet kualifikuese.

 • Bolner’s Fiesta Extra Fancy “Texas TNT” Piper pluhur Jalapeno, 2 Ounces

 • Shape+Store Burger Master 8-në-1 Innovative Burger Press, 8-Patty, Red

 • Erëza Fiesta Pinto Bean (Paketë me 2)

 • Fletë pjekjeje TeamFar me komplet rafti, Tepsi inoksi për pjekje me raft ftohjeje, jo toksike dhe e shëndetshme, e lehtë për t’u pastruar dhe e larë në pjatalarëse

 • McCormick Gourmet PAPRIKË E Tymosur 8,5 oz (2 pako)

Informacioni i të ushqyerit:

Rendimenti: 8 Shërbim Madhësia: 1 Burger

Sasia për porcion: Kalori: 412 Yndyra totale: 20 g Yndyra e ngopura: 8 g Yndyrë Trans: 0 g Yndyrë e pangopur: 10 gKolesterol: 92 mg Natrium: 594 mg Karbohidrate: 32 gFibra: 0 g Sheqer: 1 g Prote

Fillimisht postuar më 2 korrik 2018. Përditësuar më 17 maj 2022.

Nëse jeni të interesuar të keni Top 10 OMT! Recetat në një vend (pa kërkim!), Klikoni kudo në imazhin më poshtë

Pushoni dhe vishni gishtat.

Përveçse të klikoni në imazh.

Ju keni ende forcë të mjaftueshme për këtë.

EJA!

TI MUND TA BESH!

Nëse ju pëlqeu kjo recetë, këtu janë disa të tjera për të provuar:

Copat e lehta të derrit dhe lakër turshi

Dhe për gjelin më të mrekullueshëm të kripur deri në përsosmëri (për të gjitha rastet!):

Shpresoj t’ju pëlqejë çdo recetë – ne e shijojmë!

Nëse nuk keni bërë kurrë hamburgera në furrë (burgerë të gatuar në furrë) dhe vendosni ta provoni këtë recetë, kthehuni dhe na tregoni se çfarë keni menduar.

Gëzuar gatim!

By ChaoLua TV

ChaoLua TV - website xem trực tiếp bóng đá hôm nay miễn phí, full HD, không quảng cáo. Sôi động cùng hàng loạt bình luận viên nổi tiếng, trực tiếp các giải bóng đá hàng đầu thế giới.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *