Karkaleca Mantis njihet edhe si karkaleca sipërfaqësore, mantis dhe bo ka shumë lëndë ushqyese dhe kalcium të nevojshëm për zhvillimin njerëzor. Mishi i butë dhe i ëmbël i karkalecave mantis është i përshtatshëm për gatimin e shumë pjatave të shijshme. Le të hedhim një vështrim se si të gatuajmë karkaleca mantis me gatime të ndryshme si karkaleca mantis në avull me birrë, tamarind të pjekur, të djegur me gjalpë hudhër, karkalec mantis të gatuar me qull, të përzier me sallatë mango, të gatuar me supë, . .. Ju lutem!

1. Si të gatuajmë karkaleca mantis për foshnjat

Përbërësit e përgatitjes

 • Karkaleca e freskët mantis 200 g

 • 1/2 filxhan xhenxhefil

 • Qepë vjollcë 1 copë

 • Oriz

 • Erëza erëza

Si të përgatisni karkaleca mantis për të gatuar qull për foshnjat

 • Bleni karkaleca mantis, lajeni me ujë dhe vendoseni në një tenxhere, hidhni pak ujë dhe një copë xhenxhefil të larë dhe të grirë, për t’i krijuar një aromë karkalecave dhe ziejini për 3 minuta.

 • Kur karkalecat e gatuara marrin ngjyrë portokalli në të kuqe, i nxirrni të ftohen dhe i hiqni lëvozhgat.

 • Lani orizin mirë dhe vendoseni në tenxhere, derdhni shumë ujë rreth 1.5 litër ujë për 2 grushte oriz, ziejini derisa orizi të fryhet në një qull vërtet të lëmuar.

 • Qepa e kuqe e qëruar dhe e grirë dhe e përzier në mishin e karkalecave.

 • Hidhni pak vaj gatimi në një tigan të nxehtë, shtoni mishin e karkalecave dhe skuqeni derisa të jetë i butë dhe aromatik me qepujt e grirë, më pas fikni zjarrin.

 • Qulli zihet për 1 orë derisa të zbutet vërtet, kur qulli të ketë lulëzuar dhe zbutur, përzihet mirë dhe shtoni pak kripë dhe erëza në mënyrë që të ketë një shije të lehtë për ta ngrënë fëmijën.

 • Në fund, përzieni mishin e karkalecave dhe lëreni qullën të ziejë për rreth 4 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.

 • Hidhni qullën në një tas dhe më pas shtoni 1 lugë çaji salcë goca deti, përzieni mirë dhe lëreni të ftohet pak dhe ushqeni fëmijën.

Si të përgatisni karkaleca mantis për të gatuar qull për foshnjat

2. Si të gatuajmë karkaleca mantis të ziera në avull me birrë

Përbërësit e përgatitjes

 • 2 kanaçe birre

 • 15 karkaleca mantis (1 kg)

 • 1 majë gjethe limoni

 • 2 limonë

 • djegës

Si të përgatisim karkaleca mantis të zier me birrë

 • Lani karkalecat mantis, prisni antenat, bishtin e guaskës në majë në mënyrë që të jenë të rregullta dhe të thata.

 • Gjethet e limonit të lara dhe të grira imët, 3/4 për karkaleca mantis të ziejnë në avull dhe 1/4 për kriposjen e djegës së limonit.

 • Limon i freskët i prerë në feta të rrumbullakëta

 • Hidhni 2 kanaçe birre në avull, më pas rregulloni karkalecat mantis në tepsi, shtoni limon të freskët në mënyrë të barabartë në sipërfaqen e karkalecave mantis dhe 3/4 gjethe limoni të grira dhe mbulojeni me karkaleca mantis.

 • Më pas thyeni kapakun fort në 100 gradë Celsius dhe ziejini me avull për 15 minuta.

 • Gjatë kohës së zierjes në avull, bëni kripë dhe djegës limoni, vendosni në llaç 3 lugë çaji kripë, 1/2 lugë çaji me erëza, 1/2 lugë çaji monosodium glutamate, 1 djegës të freskët, 1/4 e një gjethe limoni, të grira dhe të grira. Përziejini derisa të përzihet mirë, më pas shtoni 1/2 lëng limoni në një tas dhe përzieni mirë.

 • Pasi i keni zier karkalecat në avull, nxirrni tepsi me avull dhe vendosini karkalecat në një pjatë, i qëroni dhe i lyeni me kripë të shijshme djegës limoni. Të jesh në gjendje të ndash disa kanaçe birre me miqtë në fundjavë është gjithashtu relaksuese dhe komode.

Xem thêm :   Cách để Mở Và Chuyển đuôi HEIC Sang JPG Trên Windows

Si të përgatisim karkaleca mantis të zier me birrë

3. Si të gatuaj karkaleca mantis djegur me gjalpë hudhër

 • Karkaleca Mantis 1 kg
 • Gjalpë
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Hudhra e grirë
 • Gjethet e kanellës 1 grusht

Si të gatuaj karkaleca mantis djegur me gjalpë hudhër

 • Karkaleca Mantis larë me ujë, qëroi kokën, nxori fillin e zi në anën e pasme, preu bishtin dhe kokën me gërshërë.

 • Vendosim tiganin në sobë, shtojmë 1 lugë gjalpë që të shkrihet, shtojmë hudhrën dhe skuqim hudhrën derisa të marrë aromë.

 • Merrni një grusht të shkurtër gjethe kanelle dhe lajini mirë.

 • Hidhni karkalecat mantis në tigan, përzieni derisa karkalecat të marrin ngjyrë kafe, më pas shtoni 1 lugë çaji kripë, 1/2 lugë çaji piper të zi të bluar, 1 lugë gjelle salcë djegës dhe 2 lugë çaji sheqer.

 • Kur karkalecat mbushin erëzat, shtoni një grusht gjethe kanelle dhe përzieni për të krijuar një aromë aromatike, më pas fikeni zjarrin për 1 minutë tjetër.

 • Kjo është e gjitha, ju keni përfunduar gatimin e pjatës me karkaleca mantis me hudhër shumë thjesht dhe shpejt. Nuk kërkon shumë kohë për t’u përgatitur, por gjithsesi keni një pjatë të shijshme dhe të ushqyeshme për ta shijuar të gjithë familjen.

Si të gatuaj karkaleca mantis djegur me gjalpë hudhër

4. Si të gatuajmë karkaleca mantis të skuqur me tamarind

Përbërësit e përgatitjes

Si të gatuajmë karkaleca mantis të skuqur me tamarind

 • Sipërfaqja zgjedh një ngjyrë të freskët, të shndritshme, këmbët janë ende në lëvizje, blini, lani, prisni kokën, bishtin dhe mjekrën që të jetë e pastër dhe e thatë.

 • Vendoseni në sobë me 300 ml vaj gatimi, prisni që vaji të vlojë, skuqni sipërfaqen derisa të marrë ngjyrë të artë krokante, më pas hiqni letrën thithëse të vajit. Nga ana tjetër, skuqeni derisa të mbarojnë të gjitha sipërfaqet.

 • Tamarinda e thartë fut pak ujë të vluar dhe rrihet derisa të zbutet.

 • Përgatitni salcën e tamarindës me 1 lugë gjelle salcë djegës, 2 lugë gjelle lëng tamarindi, 2 lugë çaji ujë të filtruar dhe 2 lugë çaji sheqer.

 • Qepën, hudhrën e grirë e vendosni në tigan më herët, sigurohuni që të pakësoni vajin dhe pa aromën, më pas hidhni salcën e tamarindës dhe ziejini në zjarr mesatar derisa salca të vlojë derisa të trashet, më pas shtoni karkalecat mantis dhe e pjekim në temperaturë të ulët. ngrohni për të futur karkalecat, shijoni për rreth 5 minuta.

 • Duke parë që sipërfaqja e mishit është njomur me ngjyrë, tamarinda është e ëmbël dhe e thartë dhe salca është e thatë, pastaj fikeni sobën. Mund të shijoni karkaleca mantis të skuqur të ëmbël dhe të thartë me oriz të nxehtë.

Si të gatuajmë karkaleca mantis të skuqur me tamarind

5. Si të gatuajmë karkaleca mantis të thata?

Përbërësit e përgatitjes

 • 500 g karkaleca mantis të thata

 • 3 mango jeshile

 • djegës

 • Bimët

 • Erëza erëza

Si të bëni karkaleca mantis të thata të përzier me sallatë mango

 • Qëroni dhe lani mangon jeshile, më pas grijeni në copa të vogla, vendoseni në një enë me ujë akull për të mbajtur mangon krokante dhe për të ruajtur shijen e thartë.

 • Karkalecat e thata mantis priten në copa të vogla dhe vendosen në një tas me ujë të zhyten për 10 minuta në mënyrë që mishi i karkalecit të jetë i butë dhe jo shumë i fortë dhe i fortë.

 • Lani barishtet dhe grijini imët.

 • Vendoseni tiganin në sobë, ngrohni me 1 lugë vaj gatimi, kur vaji të jetë i nxehtë, shtoni karkalecat e thata dhe skuqini përsëri për të gjuajtur, sezonin me 2 lugë fara erëza për t’u përzier mirë që mishi i karkalecave të thithë. erëza.

 • Përgatitni pastën e karkalecave mantis me 2 lugë gjelle salcë peshku, 1 lugë gjelle sheqer, 2 lugë çaji mjaltë, 1 lugë çaji hudhër të grirë, 1 lugë gjelle ketchup, 1/2 lugë çaji erëza MSG dhe përzieni derisa të tretet.

 • Vendosni mangon jeshile dhe karkalecat e thata mantis në një tas të madh, spërkatni përzierjen e salcës së peshkut në mënyrë të barabartë, përdorni dorën tuaj të mbuluar me mbështjellës plastik për t’i përzier mirë që mango e thatë dhe karkaleca mantis të thithin erëzat. Shtoni barishte dhe 1-2 speca djegës të prerë në feta, përzieni mirë dhe shijoni.

 • Një rostiçeri e çuditshme e kripur dhe e thartë që stimulon sythat e shijes, duke e ngrënë atë.

Xem thêm :   Sai Số Chuẩn Là Gì? Ý Nghĩa Của độ Lệch Chuẩn

Si të gatuajmë karkaleca mantis të thata të përziera me sallatë mango

6. Si të gatuajmë karkaleca mantis të pjekur në kripë

Përbërësit e përgatitjes

Si të gatuajmë karkaleca mantis të thjeshta të pjekura me kripë, piper dhe djegës

 • Karkaleca Mantis larë me ujë, preu këmbët dhe qëroi kokën, më pas kulloi.

 • Ngroheni tiganin dhe shtoni 300 ml vaj gatimi në zierje, karkalecat mantis i rrotulloni në miell misri dhe i hidhni në vaj për skuqje derisa të marrin ngjyrë kafe të artë, i skuqni një nga një dhe i nxirrni në letër thithëse që të kullojnë.

 • Ngrohim një tigan tjetër dhe në atë tigan shtojmë 1 lugë gjelle nga vaji i mëparshëm i skuqjes ose vaji i skuqjes, lihet pak vaj dhe shtohet hudhra e grirë dhe skuqet derisa të marrë aromë.

 • Më pas vendosni të gjitha karkalecat e skuqura mantis në tigan dhe i rregulloni me 2 lugë çaji kripë, 1 lugë çaji piper, 1 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji monosodium glutamate të pjekur në mënyrë të barabartë për rreth 3 minuta, më pas fikeni zjarrin. Shmangni lënien e karkalecave të thahen dhe të digjen, të skuqen në mesatare ose të vogla.

 • Zbukuroni pjatën me koriandër për të krijuar një shije shumë të shijshme.

Si të gatuajmë karkaleca mantis të pjekur në kripë

7. Si të gatuajmë karkaleca mantis

Vermiçeli i mishit të karkalecave mantis

Përbërës

Si të gatuajmë karkaleca mantis me vermicelli

 • Lani perimet, më pas përgatitini duke mbledhur gjethet, pritini kërcellet në fije të vogla dhe futini në një enë me ujë të kripur të holluar për rreth 10 minuta për të pastruar plastikën vegjetale.

 • Tonik domatesh i sapo ngrënë; cilantro, cilantro, qepë e grirë hollë; hudhër të grirë, qepë të qëruar.

 • Lani tofu-n dhe skuqeni në vaj derisa të marrë ngjyrë të artë nga të dyja anët dhe vendoseni në pecetë letre që të thithë vajin. Lëreni të ftohet dhe më pas priteni në katrorë sa një kafshatë.

 • Vazhdoni të siguroheni që të pakësoni vajin në tigan, lëreni pak dhe skuqni hudhrat e grira. Vendosni mishin e karkalecave mantis dhe skuqini dhe i rregulloni me pak kripë, erëza, salcë peshku, i hidhni sipas shijes në tigan, i përzieni derisa të ketë aromë, më pas i hidhni në një tas të veçantë.

 • Në të njëjtën tigan, shtoni 1 lugë hudhër të grirë dhe kaurdisni domatet me 1 lugë erëza derisa të zbuten. kaurdisim domatet.

 • Hidhni në sobë një tenxhere me 2 litra ujë të vluar, më pas shtrydhni të gjitha domatet në tigan, më pas tofu, karkaleca mantis, erëza sipas shijes.

 • E lemë tenxheren me ujë të ziejë për rreth 2 minuta dhe shtojmë bishtat e spinaqit me ujë të ziejnë sërish për 2 minuta dhe e fikim zjarrin.

 • Merrni vermiçelin në një tas dhe derdhni lëngun e mishit në të dhe spërkatni disa barishte dhe piper të bluar për ta shijuar kur të jetë shumë i nxehtë.

Xem thêm :   Cách Chuyển định Dạng ảnh HEIC Sang JPEG Trên IPhone, Windows Và Máy Mac

Si të gatuajmë karkaleca mantis me vermicelli

8. Si të gatuajmë karkaleca mantis me supë me pagur

Përbërësi:

 • Karkaleca Mantis 300 g

 • Pagur 1 frut 500g

 • Qepë, qepë të thata

 • Erëza erëza

Si të gatuajmë karkaleca mantis me supë me pagur

 • Lëvozhgat e karkalecave lahen dhe thahen.

 • Paguri qërohet, lahet dhe trekëndëshat janë të trashë si gishti i madh për t’u gatuar pa ujë.

 • Lani dhe copëtoni qepët, qëroni dhe copëtoni qepët e thata.

 • Ngroheni një tigan me pak vaj zierje, skuqni qepët e thata deri në kafe të artë, më pas shtoni karkalecat mantis dhe skuqini me pak kripë dhe erëza, kur karkalecat të jenë zier, shtoni 500 ml ujë të valuar.

 • Kur tenxherja me ujë të vlojë, vendoseni kungullin dhe gatuajeni derisa të piqet kunguj, kështu që duhet ta zieni në zjarr të lartë që të gatuhet shpejt, shijoni erëzat sipas shijes dhe kur paguri është gati të zihet, fikni sobën. menjëherë. Shtoni qepët e grirë për të krijuar një shije aromatike, nxehtësia e supës do të ndihmojë që paguri të zbutet rreth 5-10 minuta më shumë.

 • Kjo është një supë e çuditshme në diellin e nxehtë të pasdites, duke e bërë vaktin më të rehatshëm dhe duke ngrënë më mirë.

Si të gatuajmë karkaleca mantis me supë me pagur

9. Si të gatuajmë karkaleca mantis në tenxhere të nxehtë

Përbërësit e përgatitjes

 • 1 kg karkalec mantis të freskët, të qëruar

 • 0,5 kg kockë tubulare

 • Erëza erëza

 • Barishte, perime në tenxhere të nxehtë, lakër, lakër, spinaq me ujë, bamje

 • djegës, Tamarind i thartë, Tofu

 • Enokitake

Si të gatuajmë karkaleca mantis në tenxhere të nxehtë

 • Kockat lahen dhe zihen në tenxhere me presion për rreth 1 orë për të marrë lëngun e mishit, gjatë procesit të zierjes, hiqet sipërfaqja e turbullt dhe merret uji i pastër.

 • Karkalecat janë qëruar, larë dhe kulluar në një tabaka.

 • Barishtet mblidhen gjethet dhe lahen, domatet priten në feta, lakra, lakra e prerë shkurt; bamje e prerë diagonalisht; katror i prerë në feta tofu.

 • E vendosim tenxheren në furrë dhe i shtojmë qepën e purpurt dhe e kaurdisim derisa të marrë aromë, më pas shtojmë domatet dhe i përziejmë, i rregullojmë me pak erëza dhe më pas i shtojmë lëngun e kockave.

 • Lëreni lëngun të ziejë dhe shtoni 2 lugë çaji tamarind të thartë të butë, 2 lugë çaji satay për t’u ngjyrosur, rregulloni sipas shijes dhe shtoni tofu.

 • Përgatitni perimet dhe përbërësit e karkalecave mantis në një pjatë, zhytni karkalecat dhe perimet me radhë, ziejini për rreth 5 minuta dhe nxirrni me lugë dhe shërbejini me petë të freskëta ose petë të shijshme karkalecash.

 • Për ta bërë tenxheren e nxehtë më të shijshme, mund të shtoni ushqime deti si molusqe, gaforre, mish viçi për t’u zhytur dhe lyeni të gjithë përbërësit për t’u ngrënë me mustardë të përzier me kripë, limon dhe djegës, është e shijshme.

Si të gatuajmë karkaleca mantis në tenxhere të nxehtë

Më sipër është një përmbledhje e 9 mënyrave për të gatuar karkaleca mantis që ju të zgjidhni dhe gatuani pjata të shijshme. Ruani recetat dhe përgatitini menjëherë që të shijojë e gjithë familja!

By ChaoLua TV

ChaoLua TV - website xem trực tiếp bóng đá hôm nay miễn phí, full HD, không quảng cáo. Sôi động cùng hàng loạt bình luận viên nổi tiếng, trực tiếp các giải bóng đá hàng đầu thế giới.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *