Një nga pijet më të njohura te meshkujt është peshku me vezë të skuqur. Jo vetëm nëpër lokale, por edhe në shtëpi, kur kanë mundësi të mblidhen me miqtë, zotërinjtë magjepsen jashtëzakonisht shumë pas kësaj pjate.

Pra, le të bëjmë #higlum vezë të skuqura të shijshme për t’u dukur me burrin tuaj menjëherë!

A duhet të hani vezë peshku? A është i mirë peshku me vezë të skuqur?

Havjar për shumë njerëz mund të jetë i panjohur, por në fakt, ky është një përbërës jo i porositur, i shijshëm dhe i lehtë për t’u bërë pjata të shijshme. Tipike mes tyre janë gatimet e peshkut dhe vezëve të skuqura, të skuqura thellë, të skuqura me miell, të skuqura me salcë peshku,..

Pjatat nga vezët e peshkut janë të lehta për t’u përgatitur, por shija është shumë e çuditshme. Pavarësisht nëse është një vakt i zakonshëm apo çdo rast me të ftuar, nëse përdorni peshkun me vezë të skuqur si meze të lehtë, të gjithë do ta pëlqejnë atë.

Vezë peshku dhe vlera të mëdha ushqyese për ju

Ky është një lloj peshku i importuar nga Evropa por çmimi nuk është shumë i lartë. Siç tregon edhe emri, brenda kaprolit ka shumë vezë, prandaj sasia e lëndëve ushqyese që ajo sjell është shumë e bollshme, duke përmirësuar shëndetin e mirë. Edhe pse është e mirë, por në këmbim, sasia e proteinave dhe yndyrave në vezët e peshkut është shumë e lartë, kështu që ju vetëm duhet ta përdorni atë sa duhet!

Mục lục ẩn

Mënyra e përgatitjes së peshkut me vezë të skuqur është e shijshme, shumë e lehtë

Peshk me vezë të skuqur krokante

 • Pak djegës të thatë
 • 5 ml verë të bardhë
 • 300 g kaproll peshku i freskët ose i ngrirë është i mirë
 • 1 majë qepë të grirë hollë
 • Hudhra dhe xhenxhefil të grirë nga 1 lugë çaji secila
 • Brumë i skuqur thellë
 • Pak kripë ose salcë peshku është mirë

Udhëzime për të bërë peshk me vezë krokante në shtëpi

Përpunimi paraprak i vezëve të peshkut

Hapi 1: Zgjidhni të blini havjar siç duhet

– Nëse dëshironi të përdorni havjar të freskët, duhet të shkoni herët në treg dhe të gjeni dyqane të njohura për t’u siguruar. Tregjet e vogla zakonisht nuk kanë shumë nga këta peshq, kështu që ata shiten shumë shpejt. Përndryshe, ju mund të blini peshk të ngrirë në supermarket, kërkon shkrirje shtesë përpara përpunimit.

– Kaprolli i shijshëm janë ata me trup të rrumbullakët dhe të dhjamosur, si të freskët ashtu edhe vezë të shumtë. Të sheshta dhe të vogla janë ato që mbahen për një kohë të gjatë ose kanë pak vezë.

Hapi 2: Përbërësit paraprak për të bërë peshk me vezë krokante

– Nëse përdorni peshk të ngrirë, shkrini, peshkun e freskët, më pas lajeni dhe thajeni dhe vendoseni në një tas të marinohet me sheqer dhe verë nga 5 g secili dhe më pas shtoni pak pluhur supe për ta bërë atë të pasur. E trazojmë mirë dhe e lëmë peshkun të zhytet për gjysmë ore.

– Xhenxhefil të qëruar, të grirë, hudhër të qëruar të grirë, përzieni të dy përbërësit së bashku dhe më pas shtoni djegësin e tharë dhe përzieni mirë.

– Përdorni një tas të pastër për të bërë brumë të skuqur

Hapi 3: Skuqini havjarin

– Vendoseni tiganin në sobë dhe shtoni një sasi të mjaftueshme vaji për të zier. Kur vaji të fryjë, rrokullisni peshkun përmes një shtrese mielli të skuqur për ta ndihmuar peshkun të bëhet i artë dhe krokant.

Xem thêm :   VCS Mùa Xuân 2023: Toàn cảnh drama 'tranh suất thi đấu' giữa FL và GE

Pasi të jetë pjekur peshku, vendoseni në një tigan në zjarr mesatar që të mos digjet. Kthejeni butësisht peshkun që të mos thyhet dhe skuqeni derisa të marrë ngjyrë të artë

Si të bëni peshk të skuqur me vezë

Hapi 4: Përgatitni salcën super të shijshme të peshkut tamarind

Nëse ka mbetur tamarind, duhet të hiqni lëvozhgën e fortë, të hiqni venat dhe më pas ta vendosni në një enë me ujë të ngrohtë dhe ta shtypni. Kullojeni përmes një sitë për të hequr mbetjet dhe grimcat. Shtojmë sheqerin dhe salcën e peshkut, i trazojmë mirë për shije që të mjaftojë shija e ëmbël dhe e thartë, më pas i vendosim në sobë të ziejnë dhe më pas farat do të ziejnë. I trazojmë derisa salca të trashet.

Nëse përdorni tamarindë, thjesht hiqni farat dhe vendosini në ujë, atëherë hapat e mëtejshëm bëhen si më sipër.

Shënim: vetë kaprolli gatuhet shumë shpejt, ndaj mos e skuqni për një kohë të gjatë, sepse peshku do të thahet ose digjet. Gjatë skuqjes, kushtojini vëmendje të ulim zjarrin në mesatare dhe derdhni vajin në tigan. Prisni derisa peshku të jetë gati gati, më pas derdhni përzierjen e xhenxhefilit, hudhrës dhe djegës në ishull dhe më pas fikni sobën.

Havjar merret në një pjatë të lagur me vaj, mund të përdorni perime të gjalla për ta dekoruar dhe më pas ta shijoni sa është ende i nxehtë. Pra, pjata e thjeshtë e peshkut të skuqur është bërë!

Peshku krokan me vezë të skuqur është i papërmbajtshëm

Përbërësit e vezëve të skuqura pluhur peshku

 • Brumë i skuqur thellë 75 g
 • Tamarind i freskët i pjekur ose turshi
 • Erëzat e zakonshme të gatimit përfshijnë djegësin e freskët, salcën e peshkut, sheqerin, hudhrën, etj.
 • Peshk me vezë të freskët 600 gr
 • Vezë pule 2 copë
 • Brumë i skuqur thellë 75 g

Si të bëni peshk të shijshëm me vezë të skuqur në shtëpi

Hapi 1: Përgatitja paraprake dhe erëza për vezët e peshkut

– Nëse peshku është i ngrirë, atëherë shkrijeni dhe më pas përpunoni, dhe nëse peshku është i freskët, thjesht lajeni me ujë të kripur dhe më pas kullojeni në një kosh.

– Peshku i kulluar, hidhet në një enë të pastër, shtohet hudhra e grirë dhe farat me erëza me gjysmë luge çaji, pak kripë, pak djegës të grirë për shije. Përziejini mirë përbërësit e mëposhtëm në mënyrë që çdo fëmijë të jetë më ngjitës dhe më i lehtë për t’u thithur.

Hapi 2: Përgatitni pluhurin e duhur të skuqjes së peshkut

– Merrni një tas të pastër dhe rrihni vezët. Më pas shtoni miell të skuqur thellë, thërrimet e bukës në çdo tas individual për të përgatitur procesin e skuqjes së peshkut.

Hapi 3: Faza e skuqjes së vezëve të peshkut krokante

– Peshku i marinuar më pas rrotullohet në një tas me miell të skuqur thellë, nëse ka shumë miell, shkundeni dhe zhyteni përsëri në tas.

vezët e pulës. Vazhdoni të hidhni peshkun në një tas me thërrime buke dhe më pas ta skuqni. Kjo është shtresa e jashtme që ndihmon peshkun të ketë një guaskë krokante, por pjesa e brendshme është ende e butë.

– Shënim: Shumica e njerëzve thjesht rrotullojnë vezët ose shtojnë brumë të skuqur ose të skuqur thellë, por nëse i bëni të gjitha këto hapa, peshku do të jetë shumë i shijshëm. Pra, në varësi të preferencës tuaj, mund ta bëni sipas shijes tuaj!

– Nxehni një tigan në sobë dhe më pas hidhni vaj në mënyrë që peshku të zhytet në ujë, kur vaji të nxehet, hidhni peshkun e pjekur me bukë dhe skuqeni derisa të dy anët të marrin ngjyrë të artë dhe krokante. Gjatë skuqjes së peshkut duhet kushtuar vëmendje e veçantë zjarrit sepse vezët zihen shpejt, kështu që nuk ka nevojë për zjarr të lartë.

Kur skuqni peshkun, nuk është mirë ta hidhni pasi mund të shkaktojë djegien e peshkut. Kur vaji ka ndryshuar ngjyrë, duhet të ndryshoni vajin për të shmangur djegien. Kur peshku të marrë ngjyrë kafe të artë, vendoseni në një pjatë të veshur me letër thithëse.

Hapi 4: Shijoni peshkun me vezë të skuqur

Kjo pjatë është e shijshme kur hahet e nxehtë me salcë peshku tamarind.

Peshk me vezë të skuqur me gjalpë hudhër, të gjithë duan ta hanë

Përbërësit për vezë të skuqura me gjalpë hudhër (shërbyer për 2 persona)

 • 1 djegës natyral
 • 1 limon
 • 400 gr kaprol
 • 30 g gjalpë pa kripë
 • 10 g hudhër të grirë
 • 2 qepë të njoma
 • 400 gr brumë i skuqur

Si të gatuajmë vezë të skuqura me gjalpë hudhër

Përgatitni përbërësit përpara se të bëni

Limoni presim disa feta të holla për zbukurim, pjesën tjetër e qërojmë, e lamë dhe më pas e presim në feta. Shtrydhni lëngun.

 • Qepët heqin rrënjën, hiqni gjethet e ngordhura, lani dhe prisni në copa.
 • Qëroni specin djegës, hiqni farat dhe copëtoni imët.
 • Lani peshkun në ujë të kripur për ta pastruar, më pas lëreni të thahet plotësisht përpara se ta skuqni.
 • Merrni një tas të pastër për miell pule, lëng limoni dhe 5 g hudhër të grirë dhe përzieni mirë. Më pas vendoseni peshkun në ishull derisa peshku të ketë thithur të gjithë miellin.
Xem thêm :   WTF là gì? WTF được bắt nguồn từ đâu?

Peshk i skuqur me vezë të artë

Rregulloni sasinë e vajit të skuqjes në mënyrë që të mjaftojë të mbulojë peshkun dhe më pas hidheni në tigan dhe lëreni të vlojë. Kur vaji të vlojë, hidhni peshkun dhe skuqeni derisa të marrë ngjyrë kafe të artë nga të dyja anët, më pas nxirreni dhe kullojeni vajin.

Skuqni havjar me gjalpë hudhre në mënyrë që peshku të mos shtypet

Ngroheni një tigan tjetër dhe më pas shkrini gjalpin, më pas shtoni pjesën tjetër të hudhrës dhe skuqeni derisa të marrë aromë. Kur hudhra të ketë aromë, shtoni qepët e njoma dhe djegësin dhe përzieni mirë. Në fund hidhni kaprolin e peshkut me pak kripë në ishull që peshku të mbushet. Pasi të keni mbaruar, shtoni lëkurën e limonit të prerë në feta dhe përzieni përsëri dhe më pas fikeni sobën.

Shumë prej jush pyesin pse i vendosni lëvozhgat e limonit sepse shtimi i lëvozhgave të limonit në aromë do të jetë shumë aromatike, pjata gjithashtu ka më shumë ngjyra që bien në sy, ajo thjesht vendos lëkurat e limonit kur të ketë përfunduar gjithçka në mënyrë që lëvozhgat e limonit të mos jenë të hidhura. .

Produkti i përfunduar kur të jetë përfunduar

Përgatisni një pjatë të pastër me disa feta limoni për të dekoruar. Hiqeni peshkun në një pjatë, merrni xhenxhefilin dhe lëkurën e limonit sipër për ta bërë atë të bukur. Më pas përdorni koriandër dhe djegës me brirë për zbukurim. Kjo pjatë është e shijshme pa ose me salcë djegës.

Kjo pjatë ka një shije dhe ngjyrë tërheqëse që i bën të gjithë të dëshirojnë ta provojnë një herë!

Peshk me vezë të skuqur me salcë peshku

Përbërësit për të bërë vezë peshku me salcë peshku përfshijnë:

 • Vaj gatimi 100 ml
 • 600 gr peshk i freskët kaprolli
 • 10 ml salcë peshku

Hapat janë si më poshtë

Lani peshkun dhe vezët dhe vendosini në një enë për t’i marinuar me salcë peshku. Shkundni mirë shkaba dhe lëreni për gjysmë ore.

Ngrohni yndyrën në një tigan derisa të plaket, më pas hidhni peshkun dhe skuqeni deri në kafe të artë.

Pasi peshku të ketë marrë ngjyrë të artë, vendoseni në një pjatë të nxehtë me tranguj.

Peshk me vezë të skuqur me kripë

Përbërësit e peshkut të kripur të skuqur dhe vezëve

 • 100 ml vaj gatimi
 • 600 gr kaprol
 • 3 g kripë

Hapat për të bërë peshk me vezë të kripur

– Lani vezët e peshkut me ujë të kripur të holluar për të reduktuar masën e peshkut, më pas kullojeni ujin mirë para se të shtoni kripë për ta marinuar për gjysmë ore.

– Ngrohni yndyrën në një tigan dhe më pas hidhni peshkun dhe skuqeni deri në kafe të artë nga të dyja anët. Më pas hiqeni peshkun në një pjatë të veshur me letër absorbuese dhe më pas përgatiteni për ta shijuar.

– Kjo pjatë është e shijshme me salcë djegës, salcë tamarindi ose ndonjë salcë tjetër. Shërbejeni me kastravec dhe perime të papërpunuara.

Peshk me vezë të skuqur me copëza

Shumica e njerëzve gatuajnë havjar vetëm të pjekur në skarë ose të skuqur. Por edhe kështu, ushqimi është i shijshëm. Më parë, havjar importohej shpesh nga Japonia, por tani është i disponueshëm në Vietnam, kështu që mund ta përpunoni me lehtësi.

Përbërësit për përgatitjen e peshkut me vezë të skuqur me copëza për 5 persona

 • 5 g fara erëza
 • 500 gr kaproll
 • 150 g copa të thata
 • 2 vezë pule
 • 3 g pluhur supe
 • 30 gr miell i skuqur thellë

Hapat për të bërë peshk me vezë të skuqur me copëza

Lani peshkun me ujë të kripur, thajeni, më pas vendoseni në një tas për ta marinuar me pluhur supë për 10 minuta. Rrihni të verdhat e vezëve në një tas të veçantë dhe përgatisni një enë tjetër me brumin e skuqur. Më pas hidhni të verdhat e vezëve dhe miellin e skuqur në një tigan me vaj të nxehtë dhe skuqini, më pas ulni zjarrin.

Hidheni peshkun në brumin e skuqur thellë dhe rrotullojeni një herë, më pas zhytni në të verdhën e vezës, më pas mbështilleni mbi copat e gjelbra dhe më pas skuqeni. Kur copat të jenë aromatike, nxirrni ato. Kur skuqni peshkun, mbani nxehtësinë në mesatare. Mund të hani me salcë djegës ose mustardë.

Xem thêm :   Tự Làm Xà Phòng Giấy ⋆ Phôi Xà Phòng

Oriz i skuqur me vezë peshku për një mëngjes energjik

Materialet e nevojshme

 • 2 tasa me oriz tetë
 • 150 gr bishtaja
 • 3 vezë pule
 • 200 g peshk vezë të skuqur
 • 20 gr karota
 • 20 g kastravec
 • Erëza të zakonshme gatimi, hudhër të grirë
 • Qepë koriandër 1 majë e vogël secila

Hapat janë si më poshtë

Skuqni havjarin nga të dyja anët dhe më pas hiqeni në një pjatë me letër yndyre. Kur peshku të jetë ftohur, filtroni mishin dhe vezët e peshkut, hiqni kockat.

Rrihni 2 vezë pule me qepë, pak erëza, MSG në një enë, më pas zieni vajin në një tigan dhe skuqini derisa të marrin ngjyrë kafe të artë nga të dyja anët. Hiqeni në një pjatë të ftohet dhe më pas priteni në copa të vogla.

Fasulet ujiten me fibra, lahen dhe priten në katrorë të vegjël. Qëroni karotat, lani dhe prisni në të njëjtën madhësi. Ngrohni vajin e gatimit në sobë, më pas shtoni hudhrën dhe skuqeni derisa të marrë aromë, më pas hidhni karotat dhe fasulet dhe skuqini derisa të gatuhen, më pas i hiqni.

Shtoni pak vaj në një tigan dhe lëreni të vlojë, më pas shtoni hudhrën e grirë dhe skuqeni derisa të marrë aromë. Më pas shtoni orizin dhe përzieni mirë. Thyejeni vezën e mbetur dhe pak pluhur shafran i Indisë derisa orizi të marrë ngjyrë të artë dhe përzieni mirë.

Shtoni havjar, fasulet, karotat dhe vezët e grira dhe i trazoni mirë që të mos digjet orizi dhe të përzihen mirë përbërësit. Shtoni farat e erëzave, glutamat monosodium sipas shijes, përzieni mirë dhe më pas fikni sobën. Shtoni qepët e grira hollë dhe piper dhe përziejini mirë.

Vendosim orizin në një pjatë, e dekorojmë me kastravec dhe e hamë me salcë soje ose salcë djegës.

Çfarë lloj salce zhytjeje është e përshtatshme për peshkun me vezë të skuqur?

Peshku me vezë të skuqur përdoret shpesh me salcën e peshkut tamarind. Dhe sido që të jetë salca e zhytjes, salca e zhytjes duhet të jetë e shijshme që pjata të jetë perfekte. Dhe tani le të shohim se si të bëjmë salcë të shijshme zhytjeje.

Nëse është tamarind, hiqni lëkurën, hiqni venat dhe më pas vendoseni në ujë të ngrohtë dhe shtypni. Filtroni lëngun. Vendoseni në një tenxhere dhe gatuajeni me sheqer dhe salcë peshku. Gatuani dhe përzieni derisa masa të trashet. Sa i përket përdorimit të marindës së ëmbël, mjafton ta njomni në ujë, hapat e mëtejshëm janë si tamarinda e majtë.

Salca e peshkut tamarind e ngrënë me peshk me vezë të skuqur është tërheqëse edhe për darkuesit më të zellshëm. Kjo pjatë është e përsosur si karrem. E shijshme, e yndyrshme por jo e mërzitshme. Pavarësisht nëse është një vakt i rastësishëm familjar ose një kënaqësi për miqtë.

Këshilla gatimi me havjar që duhet të dini

Si të zgjidhni vezët e freskëta të peshkut

Vezët e rrumbullakëta dhe të yndyrshme të peshkut janë të freskëta dhe të shijshme. Fëmijët e vegjël, të lakuar apo të rrafshuar janë të gjithë të vjetër që nuk janë më të shijshëm.

Kini kujdes kur përdorni havjar të ngrirë

 • Për shkak se havjar nuk është i disponueshëm në Vietnam, por kryesisht importohet, është e nevojshme të shikoni informacionin mbi paketimin, jetëgjatësinë dhe origjinën për të siguruar përdorim të sigurt.
 • Kaprolli i peshkut i freskët ose i ngrirë duhet vetëm të lahet, nuk ka nevojë të hiqni gushat dhe zorrët. Nëse është peshk i ngrirë, atëherë shkrini derisa të shkrihet, shkrijeni shumë herë dhe peshku nuk do të ketë më shije të mirë. Gjatë skuqjes së peshkut, ai duhet të skuqet shpejt në mënyrë që peshku të mos thahet. (Burimi: higlum)

Këshilla për skuqjen e peshkut pa spërkatje vaji për vajzat e ngathëta

 • Peshku duhet të kullohet dhe të thahet plotësisht përpara se të skuqet
 • Përdorni fillimisht xhenxhefilin për të fërkuar pjesën e poshtme të tiganit dhe më pas ngrohni tiganin. Më pas shtoni vajin e gatimit dhe disa kokrra kripë për të zier lëngun e peshkut. Kjo është një mënyrë për të parandaluar vdekjen e peshkut.
 • Nëse dëshironi që peshku të jetë krokant, skuqeni peshkun në vaj.
 • Përdorni vetëm nxehtësi mesatare për të skuqur peshkun. Nëse nxehtësia është shumë e lartë, peshku do të jetë i thatë, i gatuar vetëm nga jashtë, i papërpunuar nga brenda.
 • Prisni që njëra anë e peshkut të gjuajë dhe të marrë ngjyrë të artë plotësisht përpara se të rrokulliset, peshku i ri nuk do të shtypet. Mos e rrotulloni peshkun më shumë se një herë.
 • Kur skuqni peshkun, është mirë të përdorni një tigan që nuk ngjit

konkludoni

Pra, ne tashmë dimë 7 mënyra për të bërë peshk me vezë të skuqur. Shpresoj se do të gatuani pjata të shijshme për familjen!

By ChaoLua TV

ChaoLua TV - website xem trực tiếp bóng đá hôm nay miễn phí, full HD, không quảng cáo. Sôi động cùng hàng loạt bình luận viên nổi tiếng, trực tiếp các giải bóng đá hàng đầu thế giới.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *